Nowy numer kwartalnika kulturalno-politycznego „Bez Dogmatu”

Ukazał się nowy numer kwartalnika kulturalno-politycznego „Bez Dogmatu”. Dwa główne działy poświęcone są wojnie, militaryzmowi, imperializmowi – współczesnym i historycznym.

W pierwszym można znaleźć m.in. tekst Teofila Szpary o sytuacji na Ukrainie, relację Grażyny Latos z naznaczonego konfliktem izraelsko-palestyńskim Betlejem, artykuł Jarosława Pietrzaka omawiający mocarstwowe aspiracje Brazylii, a także Immanuela Wallersteina analizę wydarzeń w Afganistanie.

W drugim dziale znajdziemy m.in. tekst Róży Luksemburg na temat pierwszej wojny światowej i interpretację jej poglądów autorstwa Michała Siermińskiego, artykuł Joanny Kałużnej o zjawisku intencjonalnego zapominania i kreowania pamięci fałszywej na przykładzie (nie)obecności w polskiej pamięci zbiorowej żołnierzy 1 i 2 Armii Wojska Polskiego, Agnieszki Mrozik omówienie książki Anny Krylovej „Radzieckie kobiety w walce”, a także fragmenty-zapowiedzi książek Sebastiana Michalika „Przemoc i mowa w nowoczesnej myśli politycznej” oraz Klausa Theweleita „Męskie fantazje”.

Ponadto Katarzyna Kazimierowska i Michał Kozłowski spierają się o miejsce macierzyństwa we współczesnym dyskursie feministycznym w Polsce, zaś Dominika Urbanski i Sébastien Urbanski analizują polskie i francuskie podręczniki do nauczania historii pod kątem obecności w nich treści katechetycznych.

Pismo do nabycia w Empikach w całym kraju lub na zamówienie w Wydawnictwie „Książka i Prasa” (e-mail: kip@medianet.pl).