„Męskość i kobiecość w lekturach szkolnych” – raport z badań Fundacji Punkt Widzenia

„Wymagać od dziewczyny, żeby była i ładna i mądra – to naprawdę okrutna przesada.” (Dynastia Miziołków)

Uczennice i uczniowie dowiadują się z lektur szkolnych, że „w życiu każdego normalnie rozwijającego się chłopca przychodzi czas, kiedy budzi się w nim pragnienie szukania skarbu” (Przygody Tomka Sawyera), a dziewczynki „są głupie, umieją bawić się tylko lalkami i w sklep i ciągle beczą” (Mikołajek). W ramach projektu „Równia Literacka”, realizowanego przez Fundację Punkt Widzenia, zostały przeanalizowane wszystkie lektur obowiązkowe dla szkoły podstawowej i gimnazjum oraz część lektur dodatkowych. Dzięki  jakościowej analizie treści lektur z perspektywy  gender powstał raport „Męskość i kobiecość w lekturach szkolnych”, w którym został omówiony wizerunek dziewczynek i kobiet oraz chłopców i mężczyzn wyłaniający się z lektur.

Uderzające, że na dwadzieścia cztery lektury proponowane dla szkoły podstawowej, aż dziewiętnaście w roli pierwszoplanowego bohatera obsadza chłopca lub mężczyznę. Dziewczynki, kobiety jako główne lub równoważne bohaterki pojawiają się w zaledwie pięciu propozycjach dla szkoły podstawowej, a w gimnazjum tylko „Balladynę” możemy uznać za lekturę z główną, kobiecą bohaterką.

Chłopcy są zawsze męscy, odważni, nieustraszeni, niepokonani. Ich życie jest pełne przygód i nagłych zwrotów akcji. Nie odczuwają smutku, za to bez trudu się złoszczą i buntują.

Dziewczynki są zazwyczaj postaciami drugiego planu. Stanowią obiekt westchnień głównego bohatera. Docenia się je za wygląd, posłuszeństwo, ofiarność i bierność.

Lektury powielają stereotypy płciowe, przedstawiają wykrzywiony obraz rzeczywistości, w którym mężczyźni niepodzielnie władają wielkim światem, a  kobiety pełnią podrzędne funkcje w domowym zaciszu.

Wnioski z analizy lektur, opinie nauczycieli oraz głos samych uczniów zawarte są w raporcie „Męskość i kobiecość w lekturach szkolnych”, który udostępniony jest bezpłatnie na stronie:

http://www.punktwidzenia.org.pl/wp-content/uploads/2014/09/Raport-M%C4%99sko%C5%9B%C4%87-i-Kobieco%C5%9B%C4%87-w-lekturach-szkolnych.pdf

Zapraszamy także do obejrzenia spotu promującego równość płci:

https://www.youtube.com/watch?v=G2aHp_l7DIU

 

Będziemy wdzięczne za udostępnianie raportu na Państwa profilach/stronach. Dziękujemy!

https://www.facebook.com/pages/R%C3%B3wnia-Literacka/718315264858379?ref=hl

https://www.facebook.com/punktwidzenia?ref=hl