XVIII Festiwal Nauki – cykl PŁEĆ W KULTURZE

Fundacja Gender Center serdecznie zaprasza na warsztaty z cyklu „Płeć w kulturze” w ramach XVIII Festiwalu Nauki organizowane we współpracy z Instytutem Badań Literackich PAN.

1. Męskość w kulturze – mgr Agnieszka Wróbel, poniedziałek 22 IX, godz. 15:30, s. 144, ul. Nowy Świat 72, Pałac Staszica 

Sposoby konstruowania męskości w kulturze. Zastanowimy się, czym jest płeć społeczno-kulturowa, jakie są różnice między wzorami męskości a kobiecości.

2. Czy wojna nie ma w sobie nic z kobiety? – mgr Weronika Grzebalska, wtorek 23 IX godz. 15:30, s. 144, ul. Nowy Świat 72, Pałac Staszica

Odwołując się do przykładów historycznych i współczesnych konfliktów zbrojnych, przyjrzymy się uczestnictwu kobiet w wojnach: jako żołnierek, pracownic zaplecza usługowo-produkcyjnego, krzewicielek militaryzmu i zbrodniarek wojennych.

3. Aby język giętki… – mgr Grażyna Latos, środa 24 IX, godz. 15:30, s. 144, ul. Nowy Świat 72, Pałac Staszica

Czy istnieje związek między formami gramatycznymi występującymi w języku a stereotypowym podziałem ról i funkcji społecznych? Zagadkę postaramy się rozwikłać, przyglądając się stanowiskom, tytułom i zawodom występującym w języku polskim.

4. Lankijki same o sobie – mgr Grażyna Latos, czwartek 25 IX, godz. 15:30, s. 144, ul. Nowy Świat 72, Pałac Staszica

Historie kobiet żyjących na Sri Lance. Co łączy Lankijki z Polkami? W jakim stopniu sytuacja kobiet jest zależna od miejsca, w którym żyją?