XVIII Festiwal Nauki – cykl KOBIETY W KULTURZE

Instytut Badań Literackich PAN serdecznie zaprasza na zajęcia z cyklu „Kobiety w kulturze” w ramach XVIII Festiwalu Nauki organizowane we współpracy z Fundacją Gender Center.

Zajęcia w ramach cyklu odbędą się w niedzielę 28 IX, s. 144, ul. Nowy Świat 72, Pałac Staszica

 

1.    „Wanda i jej Smok”. Genderowe czytanie polskich kronik– dr hab. Monika Rudaś-Grodzka, godz. 10

Krytyczna lektura średniowiecznych kronik i sposoby tworzenia narracji o początkach Polski. Rekonstrukcja legendy o Wandzie na podstawie tekstu Wincentego Kadłubka i innych kronikarzy.

2.    Wanna i klosz. Pisarstwo Sylvii Plath – dr Katarzyna Czeczot, godz. 11

Twórczość wybitnej amerykańskiej pisarki, Sylvii Plath (1932-1963): wybrane figury, obecne zarówno w jej poezji, prozie, jak i w dzienniku i listach.

3.    George Sand – narodziny nowoczesnej kobiety – dr Katarzyna Nadana-Sokołowska, godz. 12

Twórczość George Sand, znanej głównie jako partnerka Chopina: najciekawsze z punktu widzenia dzisiejszej krytyki feministycznej wątki twórczości, dotyczące zwłaszcza kwestii kobiecej.

4.    Barbara Toruńczyk – jej pismo i biografia– dr Iwona Misiak, godz. 13

Twórczość i program redakcyjny Barbary Toruńczyk, założycielki „Zeszytów Literackich”, kwestie dotyczące kobiecej tożsamości i homospołeczności w jej praktyce politycznej i artystycznej.

5.    Solska w zwierciadle ówczesnej krytyki teatralnej – dr Natalia Yakubova, godz. 14

Sceniczne role Ireny Solskiej (1875-1958), wybitnej polskiej aktorki. Uczestnicy otrzymają fragmenty recenzji teatralnych, na podstawie których zrekonstruowane zostaną założenia ówczesnej krytyki.

6.    Komunistki i duch transgresji. Historia jednego pokolenia – dr Agnieszka Mrozik,  godz. 15

Kim były kobiety zaangażowane w komunizm? Odpowiedzi poszukamy we wspomnieniach polskich działaczek komunistycznych, w publicystyce i utworach literackich (m.in. Wandy Wasilewskiej, Janiny Broniewskiej, Elżbiety Szemplińskiej).