Zaproszenie: Projekcja filmu „Ogień Safony” i spotkanie z reżyserką

5 czerwca o godz. 16.00 zapraszamy na projekcję filmu „Ogień Safony” (napisy w j. polskim) oraz spotkanie z reżyserką, Alexią Kosmider.

Film Ogień Safony (2011) jest niezwykłą próbą udokumentowania życia niemal niewidocznej grupy społecznej: starych kobiet żyjących w związkach z kobietami. Oparty jest na obszernych wywiadach z kilkudziesięcioma Amerykankami, które wspominają czasy represji i stygmatyzacji, ale również czasy powstawania feministycznych grup podnoszenia świadomości i wspólnot lesbijskich. Otwarcie mówią o swoich bardzo różnych doświadczeniach miłości do kobiet, o wielkich przemianach obyczajowych, jakie dokonały się za ich życia, o trudnych relacjach z rodzinami i dziećmi, o starzeniu się i o obawach związanych ze starością. Po premierze na Festiwalu Filmowym w Bostonie „Ogień Safony” był wyświetlany na wielu festiwalach filmowych w Stanach Zjednoczonych.
Trailer filmu: http://www.youtube.com/watch?v=RUBhe2RWyvA

Alexia Kosmider wykłada w Rhode Island School of Design, USA, gdzie uczy teorii seksualności, literatury oraz filmu o tematyce queer. Jest też Dyrektorką Edukacyjnego Zespołu Filmowego Shifting Visions http://shiftingvisions.com/about_us, który wyprodukował cztery pełnometrażowe filmy dokumentalne pokazywane na wielu festiwalach filmowych w Stanach Zjednoczonych. Premiera jej najnowszego filmu, „TransJourney”, odbędzie się na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Rhode Island w sierpniu 2014. W latach 1999-2000 Alexia Kosmider pracowała we Wrocławiu jako wykładowczyni Komisji Fulbrighta.

Miejsce: Ośrodek Studiów Amerykańskich, al. Niepodległości 22, sala 317.