Wykład: Żydofemina? O ‚kwestii żydowskiej’ w feminizmie drugiej fali w Stanach Zjednoczonych

Pierwszego kwietnia o 19:00 zapraszamy na kolejną powtórkę limudową w JCC, tym razem będzie to wykład Agnieszki Graff pod tytułem „Żydofemina? O ‚kwestii żydowskiej’ w feminizmie drugiej fali w Stanach Zjednoczonych.” Wstęp wolny, zapraszamy!

Liczne feministki aktywne w Stanach w latach 60. i 70. miały żydowskie korzenie. Należały do pokolenia – a właściwie dwóch pokoleń – amerykańskich Żydów, których tożsamość etniczna podlegała złożonym i ambiwalentnie przeżywanym zmianom. Wykład dotyczy narosłych wokół tego faktu przemilczeń, przekłamań i sporów, a także mojej osobistej przygody z tym tematem. Przywołując prace antropologiczne i historyczne, teksty autobiograficzne i wywiady przeprowadzone przeze mnie w tym środowisku, analizuję mechanizm przemilczenia towarzyszący kwestii żydowskiej zarówno w tekstach z epoki jak i w późniejszej historiografii amerykańskiego feminizmu. Wykład jest też próbą opisania specyfiki amerykańskiego splotu gender/tożsamość żydowska. Jaką funkcję w procesie asymilacji Żydów po II wojnie światowej pełnił mizoginiczny humor (m.in. żarty o żydowskich matkach i żydowskich księżniczkach)? Jak ma się do tego tego Holocaust i wojna 1967 roku? Jaki wpływ na ruch kobiecy miały żydowskie korzenie tak wielu jego założycielek? I dlaczego tak długo był to temat tabu?

Dr Agnieszka Graff, absolwentka Oksfordu i Szkoły Nauk Społecznych przy IfiS PAN. Kulturoznawczyni, publicystka, działaczka społeczna. Pracuje w Ośrodku Studiów Amerykańskich UW. Autorka trzech książek poświęconych płci i seksualności w polskim dyskursie publicznym: „Świat bez kobiet” (2001, 2004); „Rykoszetem” (2008) i „Magma” (2011) oraz licznych prac naukowych o feminizmie w USA. Regularnie publikuje teksty w Gazecie Wyborczej, co miesiąc ukazują się jej felietony w Wysokich Obcasach, jest obecna na łamach Dziennika Opinii. Członkini zespołu Krytyki Politycznej, członkini Rady Programowej Kongresu Kobiet Polskich.