Animalia: Transfiguracje zwierząt. Biotechnologie, sztuka i przyszłość życia

18.04.2013 g.18; Nowy Świat 72, sala 144
Fundacja Gender Center we współpracy z Instytutem Badań Literackich PAN serdecznie zaprasza na wykład dr hab. Moniki Bakke pt. „Transfiguracje zwierząt. Biotechnologie, sztuka i przyszłość życia”.

Biotechnologie umożliwiają obecnie istnienie takich zwierząt, których nie dałoby się uzyskać metodą krzyżowania i tradycyjnej hodowli. Szybki rozwój inżynierii genetycznej i tkankowej pozwala na tworzenie nowych zwierząt-chimer, ale też umożliwia decentrację zwierzęcych ciał, czyli utrzymywanie przy życiu – i wykorzystywanie do rozmaitych celów – fragmentów zwierząt w postaci tkanek, komórek i ich części. W tym kontekście zwierzęta stają się nieznanymi dotąd formami życia, ulegającymi nowym sposobom instrumentalizacji. Ale czy biotechnologie nie mogą też nauczyć nas czegoś nowego o zwierzętach jako formach życia zasługujących na szacunek? Jak – i czy w ogóle – mogłyby służyć dobru zwierząt? Odpowiedzi na te pytania będziemy szukać poprzez bio art, czyli sztukę bezpośrednio angażującą żywe media.

Dr hab. Monika Bakke – adiunkt w Instytucie Filozofii UAM w Poznaniu. Zajmuje się estetyką współczesną w perspektywie posthumanistycznej, genderowej i transkulturowej, krytyką sztuki oraz animal studies. Autorka książki Ciało otwarte (2000), Estetyka posthumanizmu (w przygotowaniu), współautorka Pleroma: Art in search of fullness (1998), redaktorka Estetyki australijskich Aborygenów (2004), Going Aerial: Air, Art, Architecture (2006) i Zoofilozofii (w przygotowaniu). Redaktorka „Czasu Kultury”.

Wykład odbędzie się w ramach cyklu Animalia.