Spotkanie: O zwierzętach i ludziach – moralność, ekonomia i polityka

Redakcja „Bez Dogmatu” oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zapraszają na debatę: O zwierzętach i ludziach – moralność, ekonomia i polityka
Czas i miejsce: 18 marca (poniedziałek), godz. 18.00; Muzeum Sztuki Nowoczesnej, ul. Pańska 3
Udział wezmą:
Katarzyna Biernacka (Stowarzyszenie Empatia)
Paweł Brzeziński (Stowarzyszenie Otwarte Klatki)
Andrzej Elżanowski (Polska Akademia Nauk)
Prowadzenie: Michał Kozłowski („Bez Dogmatu”)

Sytuacja zwierząt jest polityczna. Polityczna w tym głębokim sensie, w którym polityka wyznacza granice moralnej wspólnoty oraz matryce norm kulturowych w jej obrębie. W tym sensie sprawa zwierząt nie tak bardzo różni się od sprawy kobiet, sprawy czarnych, sprawy Żydów.
Tymczasem w mało której dziedzinie współczesna cywilizacja jest tak mocno naznaczona sprzecznościami jak w przypadku polityki wobec zwierząt. Mnożą się konwencje i przepisy dotyczące ochrony, naczelne uzyskały prawa podmiotowe w Hiszpanii, spada tolerancja wobec ostentacyjnie zadawanego cierpienia. A jednocześnie to cywilizacja mięsa: mięsa tuczonego, modyfikowanego, testowanego pożeranego i wyrzucanego. Ta cywilizacja stoi na mięsie (i jego jedynych nosicielach) jak chyba żadna inna w historii.
Czy możemy jeść mięso? Czy możemy nie jeść mięsa? Czy można coś zmienić bez kulturowej rewolucji? A jeśli tak, to jak byłaby ona możliwa? O jaki właściwie rodzaj stosunków między zwierzętami ludzkimi i nieludzkimi powinniśmy zabiegać? To tylko niektóre pytania redakcji „Bez Dogmatu”.