Feminarium: Kobiety na skraju odrodzenia nerwowego

Fundacja Gender Center we współpracy z Instytutem Badań Literackich PAN serdecznie zaprasza na spotkanie KOBIETY NA SKRAJU ODRODZENIA NERWOWEGO. Wokół książki Marka Susdorfa „Dziennik znaleziony w piekarniku”

Czas i miejsce: 5 marca (wtorek), godz. 18.00
Warszawa, Pałac Staszica, ul. Nowy Świat 72, sala nr 144 (I piętro)

W dyskusji udział wezmą:
dr Elżbieta Korolczuk (Södertörns University w Sztokholmie)
Agnieszka Kozłowska (Fundacja Otwarty Kod Kultury)
dr Katarzyna Stańczak-Wiślicz (IBL PAN)
Marek Susdorf

Na rynku wydawniczym w ostatnim czasie pojawiło się kilka tytułów podejmujących temat macierzyństwa. Nie chodzi o poradniki, a (o)powieści pisane z perspektywy matek, które próbują przecisnąć się między Scyllą stanu błogosławionego a Charybdą stanu przeklętego. Biorąc za punkt wyjścia książkę Marka Susdorfa „Dziennik znaleziony w piekarniku”, przyjrzymy się reprezentacjom macierzyństwa w zbeletryzowanych wyznaniach rozczarowanych kobiet (przecież miało być inaczej – cudownie i wzniośle), ale także spróbujemy usytuować te wyznania w szerszym kontekście społecznym. Zastanowimy się, gdzie zaczyna się macierzyństwo (ciąża, poród i co dalej/co poza tym?) i czy narzekanie na (nie)dole macierzyństwa to przypadkiem nie luksus kobiet z klasy średniej. Pojawi się także pytanie, gdzie w tym wszystkim jest miejsce dla ojca.

Za sprawą tytułu spotkania, wskazującego na ambiwalencję towarzyszącą macierzyństwu, mamy jednocześnie nadzieję na uchwycenie momentu pozytywnego przełomu: oto wypracowywany jest nowy, odczarowany język, którym rozmawiamy o macierzyństwie.

Spotkanie odbywa się w ramach cyklu dyskusji społeczno-kulturalnych „Feminaria”.