Niech wyleje rzeka! Spektakl w ramach One Billion Rising

V-Day został zainicjowany przez Eve Ensler – początkowo głównie autorkę Monologów Waginy, a teraz główną aktywistkę Organizacji V-Day przeciw przemocy wobec kobiet. W tym roku 14 lutego pod wielkim hasłem One Billion Rising odbędzie się w wielu miejscach na świecie.

Projekt Niech Wyleje Rzeka, pomysłu i autorstwa Ilony Grochowskiej i Joanny Ogrodnik, jest odpowiedzią na wspomniany Światowy Dzień Powstania Kobiet w Warszawie. Dwie kobiety wspólnie zaczęły nad nim pracę artystyczną oraz organizacyjną, a jej punktem kulminacyjnym ma być spektakl taneczny z udziałem Wszystkich Kobiet. Jest on otwarty dla kobiet bez względu na ich umiejętności taneczne, wiek, pochodzenie, dla kobiet które chcą się przyczynić do walki przeciw przemocy wobec kobiet. Walki bez użycia broni, walki poprzez poczucie siły, jaką daje bycie we wspólnocie, walki możliwej dzięki transformacji w ruchu utartych symboli uśpionych w ciele. Celem jest wyzwolenie w kobietach zblokowanych możliwości, poprzez ciało i wspólny ruch oraz ukazanie widzom tej na nowo odkrytej twarzy kobiecości. Choreografia z elementami tańca współczesnego, etnicznego oraz Kontakt Improwizacji zbudowana jest z nieskomplikowanych figur. Ma ona zwrócić uwagę na wspólnotowość, jak i dać możliwość kobietom, by w tej wspólnocie się znalazły.

Spektaklowi będzie towarzyszyła grana na żywo muzyka z wykorzystaniem instrumentów etnicznych głównie z regionów Persji (bębny obręczowe, tabla, ud, flet, gitara, przeszkadzajki, głos). Choreografki chcą w ten sposób wrócić niejako do korzeni, przywołać odwieczną Kobietę do życia oraz pobudzić naturalną potrzebę odczuwania muzyki w ciele.

Począwszy od 1 lutego będą odbywać się przygotowania do choreografii i będą trwać do 14 lutego, tj. do dnia spektaklu. Trwają zgłoszenia do projektu na email niechwylejerzeka@gmail.com. Pomysłodawczynie zapraszają do udziału Kobiety i Muzyków. Próby będą się odbywać w przestrzeni 1500m² przy ul. Solec 18/20.

Spektakl Niech Wyleje Rzeka zaplanowany jest na 14 lutego na godz.17. Przed pokazem odbędzie się projekcja krótkometrażowego filmu Hanki Brulińskiej „Biec w stronę Ty”:
http://www.facebook.com/RunningTowardThou