Feminarium: W pułapce przeciwieństw. Ideologie tożsamości

Fundacja Gender Center oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego we współpracy z Instytutem Badań Literackich PAN serdecznie zapraszają na spotkanie wokół książki Mateusza Borowskiego i Małgorzaty Sugiery „W pułapce przeciwieństw. Ideologie tożsamości”

 

Czas i miejsce: 22 stycznia 2013 (wtorek), godz. 18.00, Warszawa, Pałac Staszica, ul. Nowy Świat 72, sala 144 (I piętro)

W dyskusji udział wezmą:
dr Mateusz Borowski i prof. Małgorzata Sugiera
dr Agata Adamiecka-Sitek
dr Iwona Kurz
dr Agnieszka Jelewska

Jak pracują tryby „maszyny antropologicznej”? Jak sztuka współdziała z technonauką, żeby wytworzyć pożądany obraz człowieka? Gdzie przebiegają granice „człowieczeństwa” i w jaki sposób to, co w danym momencie ludzkie, oddziela się od tego, co uważa się za nie-ludzkie?

Autorzy książki W pułapce przeciwieństw. Ideologie tożsamości stawiają pytania o tożsamość człowieka w kontekście kryzysu klasycznej antropologii i towarzyszących mu rozpoznań posthumanizmu. Odpowiadają na te pytania, analizując sześć ich zdaniem najistotniejszych dychotomii kształtujących wiedzę o ludzkiej naturze: człowiek/zwierzę, człowiek/maszyna, kobieta/mężczyzna, dziecko/dorosły, żywy/umarły, swój/obcy. Poruszając się między wybranymi koncepcjami filozoficznymi a sztuką i różnorodnymi fenomenami (pop)kultury, analizują proces zawłaszczania przez nie tradycyjnych koncepcji tożsamości, ich upraszczania i wprzęgania w służbę określonych ideologii.

Czy dziedzictwo poststrukturalizmu i koncepcja Foucaulta nadal umożliwiają rozmowę na temat tożsamości i podmiotowości? Czy odejście od antropocentrycznego humanizmu i ostateczny rozbrat z esencjonalnie rozumianym człowieczeństwem to nieodzownie źródło cierpień „słabego podmiotu”?  Czy faktycznie wiedza o tym, jak działają determinujące nas mechanizmy, pomaga zwiększyć zakres wolności, rozluźnić krępujące więzy? A może – wręcz przeciwnie – narzuca naszemu oglądowi świata kolejny gotowy schemat, który tyleż gwarantuje bezpieczeństwo, co sankcjonuje trwałość dominującej wizji rzeczywistości?

Spotkanie odbywa się w ramach cyklu dyskusji społeczno-kulturalnych „Feminaria”.

KSIĄŻKA „W PUŁAPCE PRZECIWIEŃSTW. IDEOLOGIE TOŻSAMOŚCI” UKAZUJE SIĘ NAKŁADEM INSTYTUTU TEATRALNEGO IM. ZBIGNIEWA RASZEWSKIEGO I WYDAWNICTWA „TRIO”.