Książka: Wielkopolski alfabet pisarek

Serdecznie polecamy nową publikację – „Wielkopolski alfabet pisarek”!

Książka ukazała się pod redakcją prof. Ewy Kraskowskiej oraz dr Lucyny Marzec – absolwentki Podyplomowych Gender Studies IBL PAN.  Autorką dwóch haseł (o Krystynie Kofcie i Małgorzacie Musierowicz ) jest natomiast dr Agnieszka Mrozik – członkini zespołu „Literatura i Gender” w IBL PAN oraz koordynatorka cyklu spotkań Feminaria.

Zapraszamy także na spotkanie z redaktorkami, autorkami i autorami haseł oraz bohaterkami książki, które odbędzie się w Poznaniu:

 

O książce:
Wielkopolski alfabet pisarek to wybór haseł poświęconych autorkom – Polkom i cudzoziemkom – reprezentującym czasy od średniowiecza do dzisiaj. Niektóre z nich zdobyły rozgłos i trwałe miejsce w historii literatury, inne popadły w zapomnienie lub znane są tylko nielicznym czytelnikom i czytelniczkom. Łączy je fakt, iż Wielkopolska zaistniała w ich biografiach bądź jako mała ojczyzna, a więc region, z którym związały swoje życie, pracę, twórczość, bądź też na prawach epizodu, jako miejsce, w którym spędziły tylko pewien okres, niekiedy chwilę. Głównym tematem Wielkopolskiego alfabetu pisarek są więc różne spotkania wielkopolskości z kobiecością i literackie ślady, które po tych spotkaniach pozostały. Ślady te tworzą jeden z możliwych obrazów naszego regionu – kobiecy, ale i uniwersalny, lokalny, ale i europejski, a przede wszystkim dynamiczny, zróżnicowany, daleki od stereotypowej jednolitości.