Feminarium: Krytyka w czasach po-feministycznych czy elegia po feminizmie?

Fundacja Gender Center we współpracy z Instytutem Badań Literackich PAN serdecznie zaprasza na spotkanie Krytyka w czasach po-feministycznych czy elegia po feminizmie? Wokół książki Krystyny Kłosińskiej Feministyczna krytyka literacka (2010)
2 czerwca (sobota), godz. 18.30
Warszawa, Pałac Staszica, ul. Nowy Świat 72, sala nr 144 (I piętro)

W spotkaniu udział wezmą: prof. dr hab. Krystyna Kłosińska (UŚ), dr Karolina Krasuska (UW), dr Monika Świerkosz (UJ), dr Błażej Warkocki (UAM).

Książka Krystyny Kłosińskiej – jak żadna inna – pokazała z jednej strony wielość i różnorodność feministycznych sposobów myślenia o literaturze, z drugiej zaś – rozpad czegoś, co można by nazwać stabilną i silną „feministyczną wspólnotą krytyczną”. Warto jednak zapytać samą autorkę, czy jej książka zrodziła się z żalu i nostalgii za tamtym (dawnym) feminizmem czy raczej z przekonania, że ma on jeszcze do odegrania jakąś ważną rolę w ponowoczesnym świecie i akademii? Czy wewnętrzne konflikty osłabiają, czy też wzbogacają myśl teoretyczną? A może feminizm stał się dla wielu badaczy i badaczek wcieleniem staroświeckiej, nudnawej i pouczającej ciotki, którą zastąpić powinny młodsze siostrzenice: studia genderowe i queerowe?

Spotkanie odbywa się w ramach Feminariów – cyklu dyskusji społeczno-kulturalnych, organizowanych przez Fundację Gender Center.

Projekt współfinansuje m.st. Warszawa – Dzielnica Śródmieście.