Film: Żydokomuna

Żydowski Instytut Historyczny w Warszawie zaprasza 12 kwietnia 2012 r., godz. 18.00 na Czwartki na Tłomackiem w cyklu HISTORIA NA TAŚMIE  (miejsce: sala wystaw czasowych ŻIH w „Błękitnym Wieżowcu” przy pl. Bankowym, wejście od ul. Tłomackie)
Film Żydokomuna
Reżyseria: Anna Zawadzka (75 min.)
W rozmowie z reżyserką udział wezmą Piotr Forecki oraz Bożena Keff
Jaki był stosunek przedwojennej lewicy do tzw. „kwestii żydowskiej”? Co sprawiło, że wielu Żydów zaangażowało się w socjalizm i komunizm? Gdzie przebiegały spory między ugrupowaniami lewicowymi, jeśli chodzi o politykę wobec mniejszości etnicznych i narodowych? Na te, i wiele innych pytań, odpowiedzi szuka film dokumentalny „Żydokomuna”.
Całość jest próbą dekonstrukcji tytułowego pojęcia, wciąż funkcjonującego w polskim języku potocznym i politycznym. W filmie występują przedwojenne działaczki i działacze,
skupieni wówczas wokół partii i organizacji komunistycznych i socjalistycznych, m.in. Komunistycznej Partii Polski, Polskiej Partii Socjalistycznej, Bundu,
Młodzieżowej Organizacji Pomocy Rewolucjonistom, a także ich dzieci oraz historycy ruchu robotniczego i historycy antysemityzmu.
Szczegóły