Spotkanie: Made by Bosch

Myślałam sobie wtedy – co się ze mną stało? Z nikim nie walczyłam, nikogo nie zabiłam, a jednak trafiłam do obozu. Miałam wtedy 18 lat, najpiękniejsze lata. I obóz. Jakiś bandyta, to można by zrozumieć, ale ja? (Jadwiga Nowak, była więźniarka obozu w fabryce Boscha w Kleinmachnow)
PORUSZAJĄCE WSPOMNIENIA KOBIET Z OBOZU KLEINMACHNOW
o doświadczeniach z czasów wojny i pracy przymusowej w fabryce Boscha.
Dom Spotkań z Historią (Karowa 20 w Warszawie) zaprasza 27 kwietnia 2011 (środa), o godz. 18.00 na spotkanie zatytułowane Made by Bosch z warszawiankami, bohaterkami wystawy W niemieckim lesie. Zbrojenia – wyzysk – przemoc, które we wrześniu 1944 roku trafiły do obozu pracy przymusowej pod Berlinem. Bohaterki podzielą się swoimi doświadczeniami z czasów wojny i pracy przymusowej w fabryce Boscha w Kleinmachnow, oraz opowiedzą o tym, jak udało im się przeżyć i powrócić do codzienności po zakończeniu wojny. Spotkanie prowadzi Sylwia Chutnik. WSTĘP WOLNY.
Wydarzenie towarzyszy wystawie W niemieckim lesie. Zbrojenia – wyzysk – przemoc prezentowanej w Domu Spotkań z Historią (28 marca-29 maja 2011). Wystawa opowiada o losie kilkuset warszawianek wywiezionych we wrześniu 1944 roku do obozu pracy przymusowej w podberlińskim lesie. W zamaskowanej fabryce koncernu Boscha w Kleinmachnow więźniarki pracowały przy produkcji osprzętu samolotowego. Fabryka była typowym przykładem niemieckiego przemysłu zbrojeniowego, w którym zatrudniano jeńców wojennych, robotników przymusowych i więźniów obozów koncentracyjnych. Relacje, prywatne zdjęcia, listy i dokumenty naświetlają system pracy przymusowej w Trzeciej Rzeszy z perspektywy prześladowanych. Organizatorzy: Berlińskie Warsztaty Historyczne, DSH. Ekspozycję można zwiedzać: wtorekpiątek, godz. 10.00-18.00, sobotaniedziela: godz. 11.0018.00. Wstęp wolny. Wystawie towarzyszą spotkania, pokazy filmowe i warsztaty edukacyjne.Data i miejsce: 27 kwietnia 2011, godz. 18.00