Spotkanie: O czym szumią wiedźmy: Bamberki, feministki i Inne

Serdecznie zapraszamy na wycieczkę szlakiem kobiecej historii Poznania. Zbiórka przy Muzeum Bambrów Poznańskich. Dalej idziemy zgodnie z wytyczoną trasą. W razie złej pogody – zostajemy w Muzeum. Uwaga! Będziemy mieć ze sobą krzesełka rybackie dla osób, które potrzebują wypoczynku między spacerami. Uczestniczki/uczestnicy: 50-60 osób. Koordynuje: Katarzyna Granops, tel. 782 667 022.
Oprowadzimy po historycznym Poznaniu kobiet wykluczonych, zapomnianych czy pozostających na marginesie oficjalnych opowieści o mieście, szczególnie tych, które mieszkały w Poznaniu, ale nie były Polkami i nie mówiły po polsku. Żydówki, Niemki, Bamberki współtworzyły kulturę regionalną, ale nie polską, a ich działania bywały ignorowane przez polskie społeczeństwo nie tylko w przeszłości, ale także obecnie nie ceni się ich wkładu w budowanie historii miasta. Pokażemy także miejsca, do których kobiety jeszcze nie tak dawno nie miały prawa wstępu, zapukamy do wrót instytucji i gmachów, z których bywały wyrzucane. Ale, co najważniejsze, przypomnimy te, które zrzeszały się, solidaryzowały z innymi wykluczonymi grupami i wspólnie działały na rzecz emancypacji i poprawy stosunków społecznych. Przedstawimy poznańskie socjalistki, sufrażystki, działaczki społeczne. Łącznie przedstawimy 7 opowieści. Naszymi bohaterkami będą : Ewa Mielcarek, Bronisława Wajs-Papusza, Johanna Bade, Maria Koszutska, Aniela Tułodziecka, Sidonie Werner i Julia Woykowska.
O czym szumią wiedźmy? Ostatnią czarownicę Europy spalono na stosie… w Wielkopolsce. W 1793 roku. Jesteśmy grupą kobiet, które będą o tym zawsze przypominać osobom twierdzącym, że zagadnienie wykluczenia kobiet należy do odległej przeszłości, wiedźmy były zjawiskiem XV-wiecznym, a feminizm jest ideologią niedojrzałych dziewcząt.
Jesteśmy nieformalną kooperatywą, która zawiązała się na Wydziale Filologii Polskiej UAM, w okolicach gabinetu Pracowni Krytyki Feministycznej. Wspólnie odkrywamy inny Poznań – miasto, którego nie znajdziemy łatwo w przewodnikach turystycznych ani w książkach historycznych. Zależy nam na odsłonięciu wielkopolskiej wieloetniczności, wielojęzyczności i różnorodności klasowej, tak, by Poznań ujawnił swa niejednorodną, trudną historię. Szczególnie interesuje nas usytuowanie kobiet w przestrzeni miejskiej, ich uwikłanie w złożoną sytuację społeczno-polityczną i kulturową. Realizujemy i uprzestrzenniamy, wcielamy w miejską przestrzeń feministyczny nurt rekonstruowania i odkrywania historii kobiet. Pozostajemy przy tym rewizjonistkami, świadomymi mechanizmów wykluczeń kobiet: nie tylko komunistek, sufrażystek, Żydówek i Niemek w przeszłości, ale także współczesnych nam matek z dziećmi, którym architektura Poznania utrudnia spacer po mieście z wózkiem.
Autorką bloku imprez O CZYM SZUMIĄ WIEDŹMY jest Lucyna Marzec.
Więcej