Promocja książki Artystki polskie

W najbliższych dniach odbędą się dwa spotkania promujące książkę Artystki polskie pod redakcją Agaty Jakubowskiej.

1. No Women No Art, jako patron książki Artystki Polskie zaprasza na spotkanie współorganizowane z Fundacją Bookarest a prowadzone przez historyczkę i krytyczkę sztuki oraz redaktorkę magazynu o sztuce „Arteon” Sabinę Czajkowską. Czas i miejsce: 12 kwietnia, godz. 18.00, księgarnia Bookarest w Starym Browarze (Poznań).

2. Zapraszamy na rozmowę z artystkami – Ewą Kuryluk, Jadwigą Sawicką i Grupą Sędzia Główny – na temat zmieniającej się sytuacji tworzących kobiet, którą poprowadzi Agata Jakubowska (redaktorka książki Artystki polskie). Czas i miejsce: Narodowa Galeria Sztuki „Zachęta”, Sala Kinowa, 14 kwietnia (czwartek) godz. 18.00.

W 1971 roku Linda Nochlin opublikowała swój słynny dziś tekst Dlaczego nie było wielkich artystek, wskazując na społeczne ograniczenia rozwoju twórczego kobiet. Od tamtego czasu wiele się zmieniło. Spotkanie służyć ma temu by przyjrzeć się dynamice owej zmiany, a także by zastanowić się nad tym jak wygląda dziś sytuacja artystek.

Książka „Artystki polskie” to nowe kompendium wiedzy na temat polskich artystek zajmujących się sztukami wizualnymi (malarstwem, rzeźbą, instalacją, sztuką wideo i fotografią). Prezentuje ich drogi twórcze i osiągnięcia artystyczne na tle przemian społeczno-kulturowych. Na książkę składają się eseje historyczne i biogramy polskich twórczyń, wzbogacone licznymi reprodukcjami. Sześć otwierających publikację esejów przybliża sytuację tworzących kobiet, od pierwszej znanej z nazwiska artystki działającej w połowie XVII wieku Zofii Borawińskiej, po najmłodsze twórczynie, urodzone na początku lat 80. XX wieku. Druga część książki to dwadzieścia sześć biogramów najważniejszych artystek tworzących od końca XIX wieku, czyli od czasu, kiedy mówi się o  profesjonalizacji sztuki kobiet. Autorkami esejów i biogramów są najważniejsze badaczki polskiej sztuki, związane z czołowymi instytucjami badawczymi i wystawienniczymi. Redaktorką dr hab. Agata Jakubowska z Instytutu Historii Sztuki UAM